Berni alpi karjakoer on vana algupäraga talukoer, keda Berni ümbruse ees- ja osaliselt ka kesk-alpialadel peeti kui valve-, veo- ja karja ajamise koera. Tänaseks päevaks on berni karjakoer tänu oma atraktiivsele kolmevärvilisusele ja kohanemisvõimele üle maailma tuntud ja armastatud kui perekoer.

Berni alpi karjakoer on iseloomult valvas, enesekindel, heatahtlik, truu ja julge. Nad armastavad väga lapsi ja sobivad seega perekoeraks. Neid on lihtne koolitada ja Berni alpi karjakoeral on loomupäraselt arenenud valveinstinkt. Nad on őrnahingelised ja vajavad inimese seltskonda, seetőttu ei sobi nad aia nurka őuekoeraks. Berni alpi karjakoer on mõnus kaaslane inimesele, kellel on piisavalt aega ja tahtmist oma koeraga tegelemiseks. Ta on pereliige, kes tahab osa võtta kõikidest toimingutest ja tulla kaasa igale poole, kuhu vähegi võimalik. Ta küsib iga päev mitmeid kordi tuppa, kuigi tema paksust kasukast võiks arvata, et tegemist on õuekoeraga. Seda ta kindlasti ka on, sest berni alpi karjakoer on vaieldamatult õuekoer, kuid ta peab saama sageli tuppa oma pere juurde, kuna vajab oma pere lähedust selleks, et täieõigusliku pereliikmena elust täit rõõmu tunda.

Tavaoludes on bern kindel, tähelepanelik, valvas ja häirimatu, lähedaste isikutega suhtlemisel heasüdamlik ja kiinduv, võõraste suhtes enesekindel ja sõbralik; keskmiselt (või pisut rohkem) temperamentne ning naudib alati oma peremehega koos tegutsemist.

Berni alpi karjakoer on suurt kasvu, turjakőrgus 58-70 cm, kaal 36-60 kg. Isased 64 – 70 cm, ideaalne 66 – 68 cm. Emased 58 – 66 cm, ideaalne 60 – 63 cm.

Karvkate on pikk, sirge vői kergelt laineline. Karv on aluskarvaga, ilmastikukindel ja vetthülgav.